Kalite
Karbon Ayak İzi
Anasayfa > Kalite > Karbon Ayak İzi

Karbon Ayak İzi

Kurumsal Karbon Ayak İzi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür ve iki ana parçadan oluşur: doğrudan (birincil) ayak izi ve dolaylı (ikincil) ayak izi.


Birincil ayak izi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım (söz gelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının, ikincil ayak izi ise kullandığımız ürünlerin tüm yaşamın döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Bir iklim eylemi stratejisinin geliştirilmesi için önemli bir bileşendir. Karbon ayak izini analiz ederek, azaltma potansiyellerini belirlemek, uygun önlemleri geliştirmek ve iklim eylemi hedeflerini belirlemek mümkündür.

 

Multipak Ambalaj olarak 2020 yılından itibaren ölçümlerine başladığımız kurumsal karbon salınımı miktarımızın devamlı düşürülerek 2025 yılına kadar ‘’Karbon Nötr’’ ve 2030 yılına kadar ‘’Karbonsuz’’ şirket olmayı hedefliyoruz 

YILLARA GÖRE RAPORLAR
Referanslar